FRP چیست؟ کاربرد آن در صنعت ساختمان | elitarchgroup

میلگرد پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه یک محصول ساختمانی با ارزش افزوده بالا است. با افزایش خوردگی ناشی از گرم شدن کره زمین، مواد تقویت کننده فایبرگلاس محبوبیت قابل توجهی به دست آورده اند. در آینده، این مواد کامپوزیتی پیشرفته قدرت و خواص خود را به وضوح نشان خواهند داد. مخازن اف آر پی، در صنعت تصفیه آبهای آشامیدنی و پساب های انسانی و همچنین کاهش سختی آب و حذف رنگ ، بو و مزه آب ساخته می شود و در تمامی صنایع تولیدی اعم از کارخانجات ،نیروگاهها و پتروشیمی کاربردهای مختلفی دارند. مخزن FRP از دو لایه بیرونی و درونی متشکل از الیاف و رزین فشرده بوده و کاملاً یکپارچه و مقاوم بوده و در برابر فشار ، عناصر و مواد موجود در آب که خاصیت خورندگی دارند مقاومت دارد. لازم بذکر است که مقاومت بخش عمده ای از بار اضافی که به عضو تقویت شده وارد می شود به کمک الیاف مسلح کننده FRP اف آر پی تامین می گردد .

چسب اپوکسی لمینیت اف آر پی BASF

از ویژگی های بارز این دسته از الیاف کربن علاوه بر مقاومت کششی بالای آن ها می توان به وزن کم و مقاومت در برابر انواع شرایط محیطی و محیط های اسیدی اشاره کرد.اما محبوبیت این الیاف به دلیل دو ویژگی سختی بسیار زیاد و چگالی پایین آن است. Cfrp ها در بعضی مواقع سختی به مقدار 10برابر بیش‌تر از الیاف شیشه دارند اما عموماً مقاومتی کمتر از این الیاف داشته و عموماً مانند الیاف شیشه مقاوم نیستند. الیاف اف ار پی کربن یا cfrp فیبری با ضخامت 5 تا 10 میکرومتر است که از اتم‌های کربن ساخته شده است. از ویژگی‌های این الیاف سختی بالا، وزن پایین، مقاومت کششی بالا، دامنه دمایی پایین و مقاومت شیمیایی بالا را می‌توان نام برد. الیاف شیشه دوجهته که در اصطلاح پارچه شیشه نامیده می شود از کنار هم قرار گرفتن الیاف شیشه در دو جهت عمود بر یکدیگر تولید می شود.

دلایل محبوبیت frp در سطح جهان

FRP چیست؟ کاربرد آن در صنعت ساختمان | elitarchgroup

۲- مشخصات مصالح GFRP را از شرکت سازنده دریافت کرده و در نرم افزار وارد می کنید. تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. این مشکل گاهی از دید ناظران پروژه دور می‌ماند و زمانی متوجه این نقیصه می‌شوند که ترک‌هایی در تیرها و اتصالات آشکار می‌شود. در همین راستا و در زمینه ارزیابی لرزه‌ای ساختمان‌ها، نشریه شماره 360 معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهـور تحـت عنـوان «دسـتورالعمل بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های موجود» با اقتباس از مدارک معتبر بین‌المللی و تجربیات داخلی منتشر شده اسـت. کلینیک دکتر مدرسی با کادری مجرب، محیطی مناسب، امکانات و تجهیزات به روز دنیا، تمامی خدمات را در حوزه پوست مو و زیبایی، در اختیار مراجعه کنندگان محترم قرار می‌دهد.

این محصول در طراحی و ساخت ساختمان های جدید مورد استفاده قرار می نقشه برداری گیرد. مقاومت آن بالا بوده و سبب کاهش قطر و افزایش فاصله میلگردها در اعضای بتنی می شود. این میلگردها سبب افزایش میرایی ایجاد شده در سازه شده و این موضوع در برابر ارتعاشات ناشی از زلزله گزینه خوبی است. در دسته بندی که از میلگرد کامپوزیت frp وجود دارد سه سبک شیشه ای، کربن و آرامید شهرت و تقاضای زیادی دارند. رزین مورداستفاده در میلگردها از نوع اپوکسی، وینیل استر و پلی استر می باشند. الیاف شیشه به دلیل تعادل میان هزینه و خصوصیات مقاومت مشخصه، اقتصادی بوده و در اغلب کاربردهای بتن آرمه نسبت به کربن و آرامید ارجحیت دارد.

  • الیاف کربن با اساس PAN مقاومت و مدول الاستیسیته نسبتا بالایی داشته و بیشترین استفاده را در کاربردهای مهندسی عمران دارند.
  • هم چنین در جاهایی که به علت مجاورت با میدانهای الکتریکی یا مغناطیسی نمی‌توانیم از میلگردهای فولادی استفاده کنیم، میلگردهای frp بهترین گزینه برای مسلح کردن بتن هستند.
  • مصالح مورد نیاز در FRPشاید سوال خیلی از افراد این باشد که در فرآیند اف آر پی ما به چه مصالح مقاوم سازی نیاز داریم؟ عمده مصالح مقاوم سازی شامل میلگرد یا میلگرد frp، مواد پوششی و پروفیل‌های آماده از قبیل ناودانی و نبشی است.
  • این خطر را می توان با مقاوم سازی سازه های موجود قبل از وقوع زلزله کاهش داد.
  • FRP مواد مهندسی شده یا طبیعی هستند که از دو یا چند ماده تشکیل دهنده با خواص فیزیکی یا شیمیایی متفاوتی که در ساختار نهایی جدا و مجزا باقی می مانند، ساخته شده اند.
  • این محصول در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مستحکم است و در نتیجه قابلیت استفاده در سازه‌ های مجاور با ساحل، بندرها و در کل شرایطی که رطوبت در آن بالاست را دارا می‌باشد.